Czy darmowy VPN jest bezpieczny?

Dostęp do sieci Internet stał się na tyle powszechny, że z jego użyciem wykonuje się wiele codziennych operacji. To nie tylko źródło informacji i możliwość kontaktów towarzyskich, ale także operacje finansowe, przesyłanie poufnych danych, zdalna praca czy dokonywanie transakcji.

Dlatego też coraz ważniejszym zagadnieniem staje się bezpieczeństwo w sieci, a na każdym kroku można znaleźć historie osób, które uległy atakom na prywatność czy finanse poprzez brak wystarczająco mocnych zabezpieczeń czy zbytnią ufność. Jak w uchronieniu się przed zagrożeniami może pomóc VPN? Czy jego darmowe wersje są bezpieczne?

Czym tak właściwie jest VPN?
Virtual Private Network – VPN to wirtualna sieć prywatna. Co to oznacza w praktyce? Nie jest to sieć fizyczna, łącząca w konkretny sposób komputery. To sieć tworzona wirtualnie, dynamicznie na dostępnych łączach z użyciem tunelowania pakietów danych, często również szyfrowanych i poddanych kompresji. Określenie prywatności w sieci oznacza, że do jej dołączenia konieczne jest posiadanie konta, podanie loginu i hasła – dostęp jest w określony sposób ograniczony, co stwarza możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Pierwotnie sieci VPN wykorzystywane były na uczelniach wyższych czy w korporacjach, dziś stały się także usługą komercyjną, dzięki której można zapewnić sobie większą prywatność w sieci. To również możliwość tworzenia bezpiecznych połączeń w niezabezpieczonych darmowych sieciach czy dostępu do witryn czy plików z danego miejsca w prosty sposób niedostępnych. Dane przesyłane tunelowo dzięki używanej w danym połączeniu technologii nie są możliwe do odczytania z zewnątrz, zaś prawdziwa lokalizacja użytkownika jest zasłaniana.

Bezpieczeństwo w wirtualnych sieciach prywatnych
Celem stworzenia VPN-ów było podniesienie bezpieczeństwa komunikacji, w tym przesyłania danych. Zakładając, że twórcy aplikacji VPN trzymają się tego celu, sieci takie powinny być bezpieczne. Tak jest w istocie w dopracowanych, komercyjnych programach służących komunikacji w sieci. Są one dobrze chronione przed atakami z zewnątrz, a ich infrastruktura pozwala na niską awaryjność i wysoką dostępność usługi oraz szybki czas reakcji w razie nieprawidłowości w działaniu. Istnieją jednak darmowe wersje VPN, które umożliwiają dostęp do konkretnych sieci. Choć docelowo mają służyć temu samemu, może się okazać, że korzystanie z nich podnosi ryzyko wycieku poufnych danych czy innego rodzaju problemów z korzystaniem z sieci. Przed skorzystaniem z usług warto nie tylko szczegółowo zapoznać się z ich regulaminem, ale także dokładnie sprawdzić opinie innych użytkowników.

Darmowe VPN-y a prywatność danych
Dostępnych jest wiele aplikacji płatnych w subskrypcjach, ale także darmowych czy częściowo bezpłatnych, obejmujących okres próbny umożliwiających korzystanie z prywatnych sieci wirtualnych. Programy można zainstalować najczęściej zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych z różnymi systemami. Jak wygląda kwestia prywatności danych przesyłanych przez taką bezpłatną sieć? Jak pokazuje praktyka, bywa z nią różnie. Twórcy aplikacji najczęściej ją tworząc, utrzymując i dopracowując, chcą uzyskać zarobek. Możliwe jest, że część danych jest śledzona, albo też w warunkach użytkowania aplikacji zaszyte są informacje o legalnym ich wykorzystywaniu na przykład w celach marketingu, choć jest to jedna z najmniej groźnych opcji.

Możliwe niebezpieczeństwa przy korzystaniu z darmowych VPN
Co zatem może się stać, gdy użytkownik bez weryfikacji korzysta z nieznanych połączeń z darmową siecią VPN? Okazać się ona może niekoniecznie darmowa, gdyż pośrednie koszty, na jakie zostanie narażony użytkownik, będą wyższe niż subskrypcja komercyjnych rozwiązań. Oprócz tego adres IP osoby łączącej się z siecią może zostać nieświadomie wykorzystany przez innych jej użytkowników, również do nielegalnych działań. Dane logowania na przykład do banku czy serwisów transakcyjnych mogą zostać wykradzione przez nieuczciwych dostawców usług. A nawet jeżeli dana darmowa wersja sieci VPN wydaje się bezpieczna pod wzgledem poufności danych, może nie być wystarczająco stabilna, by dało się z niej korzystać.


Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij