Czym czyścić monitor?

Święta za pasem, przydałoby się więc zrobić porządek z naszym zakurzonym i posiadającym sporą kolekcję odcisków palców monitorem.

Przeglądając Internet możemy znaleźć przeróżne metody czyszczenia matryc laptopów, monitorów, czy też ekranów telewizorów. Spotkałem się z radami osób, które do czyszczenia używają spirytusu, benzyny, dezodorantów, płynów po goleniu. W jaki sposób to działa i jakie przynosi efekty? Nie wiem. nie próbowałem i zapewne nie spróbuję. Za bardzo szanuję swój monitor.

Z drugiej strony pojawiają się oczywiście producenci wszelkiego rodzaju cudownych płynów, specjalnie przeznaczonych do tego celu. To rozwiązanie jest już zdecydowanie lepsze. Powinniśmy jednak w tym momencie liczyć się z kosztem około 15 – 30 zł. Często tego rodzaju płyny sprzedawane są w zestawach zawierających specjalną ściereczkę i np, pędzelek do ściągania kurzu (też specjalny 😀 ). Możemy też zaopatrzyć się w nasączane ściereczki lub chusteczki – 10 – 15 zł. Próbowałem tego rodzaju specyfików i muszę przyznać, że sprawowały się całkiem nieźle, chociaż jeden z produktów użyty na matowej matrycy pozostawił wyraźne “maziaki”, których ciężko było się pozbyć. Nie dyskwalifikuje to oczywiście pozostałych, które tak jak pisałem są jak najbardziej ok.

mmmmll

No dobrze, ale chciałbym przedstawić swoją metodę, którą stosuję od jakiegoś czasu i według mnie sprawdza się naprawdę dobrze.

Potrzebne będą dwie miękkie ściereczki takie, które nie będą pozostawiać włosków czy nitek. Najlepsze do tego celu będą ściereczki z mikrofibry. Przed całą “operacją” wyłączamy monitor. Lekko zwilżamy jedną ze ściereczek czystą wodą i przecieramy matrycę, szczególnie pamiętając o wszystkich bokach i rogach. Pisząc o lekkim zwilżeniu mam na myśli takie nasączenie szmatki, żeby woda nie ściekała strumieniami po ekranie  😛 . Kolejnym krokiem jest dokładne wytarcie do sucha całej powierzchni drugą ściereczką. Możemy do tego celu użyć też papierowego ręcznika, ale pamiętajmy, żeby był miękki. Szczególnie przy matowych matrycach bardzo łatwo możemy porysować powierzchnię.

Oczywiście, z doświadczenia wiem, że zdarzają się zabrudzenia, których zwilżoną wodą szmatką nie usuniemy. Wówczas najlepiej udać się do sklepu ze sprzętem komputerowym i zasięgnąć porady u sprzedawcy lub z opisu na opakowaniach dowiedzieć się o możliwościach produktu przeznaczonego do czyszczenia ekranów LCD.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij