Excel – Tekst jako kolumny

Załóżmy, że musimy podzielić tekst znajdujący się w jednej kolumnie na dwie inne. Prostym przykładem może być kolumna z imieniem i nazwiskiem, z której chcemy uzyskać dwie dodatkowe kolumny: jedną z samym imieniem, drugą z samym nazwiskiem.

exkol_01

Możemy oczywiście taki podział wykonać ręcznie, jednak przy większej ilości danych taka operacja z pewnością zajmie sporo czasu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej opcji Excela, za pomocą której całe zadanie zostanie wykonane automatycznie.

Zaznaczamy kolumnę do podziału, następnie przechodzimy do zakładki Dane i wybieramy przycisk Tekst jako kolumny.

exkol_02

 

W pierwszym oknie kreatora pozostawiamy znak podziału danych zaznaczony na Rozdzielany i klikamy Dalej.

exkol_03

 

W kolejnym oknie jako Ograniczniki zaznaczamy Spacja i przechodzimy Dalej.

exkol_04

 

W ostatnim kroku wybieramy Format danych w kolumnie, który pozostawiamy, w tym przypadku, na Ogólny. Musimy wybrać też miejsce docelowe, gdzie zostanie wstawiony podzielony tekst. Domyślnie opcja ta jest ustawiona na kolumnę Uczestnik. Jeżeli pozostawimy takie ustawienie, kolumna Uczestnik zostanie wypełniona imionami, a kolumna Imię nazwiskami. Aby to zmienić, jako miejsce docelowe wskazujemy pierwszą komórkę w kolumnie Imię.

exkol_05

 

Po potwierdzeniu wprowadzonych zmian przyciskiem Zakończ otrzymany dane z kolumny Uczestnik rozdzielone odpowiednio na kolumny Imię i Nazwisko.

exkol_06


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij