f.lux czyli Jak chronić oczy?

Używając przez dłuższy czas ekranów, czy to monitora, tabletu czy smartfona narażamy się na spory dyskomfort związany z przemęczeniem oczu. Oprócz bólu, pieczenia i podrażnienia samego narządu wzroku często odczuwamy bóle głowy, możemy mieć też problemy z wyciszeniem się i zaśnięciem.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że ekrany emitują ostre niebieskie światło, niezbyt przyjazne dla naszego wzroku, które dodatkowo ludzki mózg interpretuje jako światło dzienne. Dlatego też odradza się korzystania z wszelkiego rodzaju urządzeń posiadających świecące ekrany tuż przed snem.

Co jednak zrobić, gdy jest to jedyny moment kiedy możemy delektować się naszą ulubioną grą, buszować w czeluściach Internetu, czy też po prostu mamy pracę do wykonania na wczoraj? Tutaj z pomocą może nam przyjść niewielki, darmowy program f.lux.

flux_1

Aplikację możemy zainstalować praktycznie na każdym urządzeniu, obojętnie czy wyposażone jest w Windows, Linux, IOS czy Android. Jej zadaniem jest ocieplanie barw naszego monitora i eliminowanie niebieskiej poświaty. f.lux, na podstawie lokalizacji naszego komputera, ustala czas wschodu i zachodu słońca i  zmienia stopniowo emitowany przez monitor kolor na taki, który jest bardziej przyswajany i odpowiedni dla naszego wzroku w danym czasie.

flux_2

Możemy oczywiście ręcznie wprowadzić ustawienia lokalizacji czy określić długość naszego dnia pracy. Mamy też możliwość wybrania rodzaju sztucznego światła przy którym pracujemy, do którego program automatycznie skoryguje swoje ustawienia. f.lux posiada też ustawienia takie, jak na przykład Darkroom Mode czy Movie Mode, które dostosowują jasność do konkretnych sytuacji.

Bazując na własnym doświadczeniu mogę zdecydowanie program polecić osobom, które dla przyjemności lub też z racji wykonywanej pracy przez długi czas skupiają wzrok na świecących ekranach czy to komputerów, czy wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych. Aplikacja jest przydatna głównie przy pracy z tekstem, czytaniu, programach do wprowadzania danych. Niestety z racji tego, że otrzymujemy obraz o zmienionej kolorystyce, jej działanie raczej będzie kłopotliwe przy pracy z grafiką, gdy ważne jest dokładne odwzorowanie kolorów.

Stronę programu znajdziemy TUTAJ.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij