Formaty plików – czym otworzyć: GIF

GIF (Graphics Interchange Format) jest formatem graficznym opracowanym w 1986 r. Jedną z zalet tego formatu jest wbudowana bezstratna kompresja, która pozwala na zmniejszenie rozmiarów tworzonych w tym formacie plików. GIF pozwala też na uzyskanie efektu prostej animacji oraz stworzenia przeźroczystości. Dzięki tym zaletom format był i jest często wykorzystywany do tworzenia elementów stron www.

Ze względu na niewielką liczbę kolorów (paleta 256 kolorów) GIF raczej nie nadaje się do prezentacji zdjęć. Jednak dobrze sprawdza się w tworzeniu małych, prostych obrazków, mogących zawierać dodatkowe elementy animacyjne, np. przyciski na stronach internetowych.

Czym otworzyć?

Pliki w formacie GIF z powodzeniem otworzymy za pomocą większości przeglądarek graficznych, np. w popularnych IrfanView, PhotoScape czy Picasa.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij