Generowanie przykładowego tekstu w Wordzie

Ucząc się programu MS Word często potrzebujemy fragmentu tekstu, na którym będziemy przeprowadzać formatowanie, sprawdzać kroje czcionek itp. Taki tekst możemy oczywiście wprowadzić sami, co zdecydowanie jest opcją czasochłonną, możemy też skopiować tekst z gotowego dokumentu. Według mnie jednak, najlepszym w takiej sytuacji rozwiązaniem jest wykorzystanie automatycznego wstawiania przykładowego tekstu, które jest dostępne w  w Wordzie.

Wykorzystanie tej funkcji jest banalnie proste. Otwieramy Worda, w dokumencie wpisujemy polecenie =rand() i wciskamy Enter. W tym momencie program wygeneruje nam trzy akapity przykładowego tekstu.

ptekst_01

 

Jeżeli chcemy przeprowadzić formatowanie na większej ilości tekstu musimy przerobić nasze polecenie, dodając w nawiasie liczbę akapitów, które chcemy uzyskać w dokumencie np. polecenie =rand(15) da nam 15 akapitów.

Kolejna modyfikacja, np =rand(2,30) sprawi, że otrzymamy 2 akapity po 30 zdań w każdym.

Poczynając od wersji Word 2007 możemy wykorzystać również inne polecenie, a mianowicie =lorem(). Wpisanie polecenia oraz wciśnięcie Enter sprawi, że otrzymamy tekst Lorem Ipsum. Jeżeli chodzi o ilość i wielkość akapitów, obowiązują takie same zasady formatowania polecenia, jak przy “rand“.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij