Instalacja czcionek – wydajność komputera

Skąd biorą się czcionki? Większość jest dostarczana razem z systemem operacyjnym. Swoje grupy fontów dodają też programy, które instalujemy, np Office, Corel Draw, Photoshop. Wszystkie zainstalowane czcionki znajdują się w katalogu \Windows\Fonts, który po dłuższym czasie użytkowania komputera może rozrosnąć się do sporych rozmiarów. Możemy w nim znaleźć nawet kilkaset czcionek.

Przyjęło się twierdzenie, że zbyt duża liczba zainstalowanych fontów spowalnia komputer, a co za tym idzie, usunięcie części czcionek przyśpieszy jego działanie. Otóż biorąc pod uwagę najnowsze odsłony systemu Windows, twierdzenie to straciło na ważności. Poczynając od edycji Windows 7 ilość plików w folderze Fonts nie odbija się na wydajności systemu, tak więc ich usunięcie nie spowoduje przyrostu wydajności Windowsa. Jedyne, co możemy tym sposobem osiągnąć, to przyśpieszenie uruchamiania programów, które wykorzystują czcionki, np. Worda.

Skąd brać nowe czcionki? Wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszemy “darmowe fonty” lub “darmowe czcionki“, a otrzymamy sporo wyników prowadzących do serwisów udostępniających kolekcje czcionek za darmo. Po odszukaniu interesującej nas czcionki pobieramy ją na dysk i instalujemy poprzez kliknięcie na niej prawym przyciskiem myszy i wybranie z menu kontekstowego opcji Zainstaluj.

czcionka_01

 

Następnie możemy przejść np. do Worda i na rozwiniętej liście czcionek odszukać nowo zainstalowaną.

 

czcionki_02

 

Chcąc usunąć zbędne fonty, odnajdujemy katalog, w którym są przechowywane (najczęściej C|Windows|Fonts) i usuwamy w taki sam sposób, jak inne pliki, np. zdjęcia czy dokumenty.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij