Jak chronić wzrok podczas pracy na komputerze?

W dzisiejszych czasach niechętnie rozstajemy się z ekranami swoich urządzeń. Jednak długie wpatrywanie się w monitor komputera czy wyświetlacz smartfona zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na nasz wzrok, a dodatkowo używanie tych urządzeń przed snem może powodować jego zaburzenia i ogólnie kiepskie samopoczucie.

Co więc z tym zrobić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie korzystania z urządzeń powodujących ten problem, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Zdaję sobie jednak sprawę, że mało prawdopodobne jest, aby ktoś z tego właśnie powodu porzucił swój ulubiony telefon czy laptopa. Dlatego spróbujmy znaleźć pewne kompromisy.

Jednym z nich jest użycie w Windowsie opcji wyświetlania nocnego. Tryb ten w ustalonym przez nas czasie będzie wyświetlał obraz na monitorze niwelując najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku światło niebieskie.

Aby go włączyć w Windowsie 10 przechodzimy kolejno przez menu Start → Ustawienia → System.

 

 

Następnie wybieramy opcję Wyświetlacz i wchodzimy w Ustawienia wyświetlania nocnego.

 

 

Tutaj mamy do wyboru prosty zestaw opcji dzięki którym ustawimy czas oraz intensywność cieplejszej barwy wyświetlania. Opcjonalnie usługa jest zaplanowana na okres od 21.00 do 7.00, jednak możemy ją zdefiniować odpowiednio do naszych potrzeb, ustawiając dowolny czas wyświetlania lub po prostu używając przycisku Włącz teraz.

 

 

Podobne opcje znajdują się też na innych systemach i możemy je również włączyć i używać chociażby na smartfonach, czy to z systemem Android, czy to iOS. Jedno jest pewne warto poświęcić te parę sekund na jej włączenie i zachować dobry wzrok na dłużej.


 

 

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij