Często pobieramy z Internetu fotografie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podobnie, jak na przykład pliki muzyczne, są one chronione prawem autorskim. Zdjęcia według prawa uznawane są za „utwory” więc z założenia są objęte ochroną. Są one chronione nawet jeżeli pod zdjęciem nie widnieje nazwisko autora czy nazwa instytucji, która posiada do niego prawa.
Jak więc upewnić się, czy fotografia, którą chcemy zamieścić na naszym blogu lub w folderze reklamowym naszej firmy nie jest chroniona prawem autorskim?
Prostą weryfikację możemy przeprowadzić już podczas poszukiwania potrzebnego zdjęcia za pomocą wyszukiwarki Google.
Przechodzimy do wyszukiwarki Google grafika – klikając na przycisk Grafika w prawym górnym rogu.
W Google grafika wpisujemy szukaną frazę. Następnie po prawej stronie u góry klikamy na Opcje i z rozwiniętego menu wybieramy Szukanie zaawansowane.
Wyświetloną kartę przewijamy do dołu i odszukujemy opcję prawo do użytkowania. Rozwijając zakładkę będziemy mogli wybrać interesującą nas licencję fotografii, w zależności od tego, do czego będziemy chcieli ją wykorzystać. Ostatnim etapem jest wciśnięcie przycisku Wyszukiwanie zaawansowane. Google odfiltruje obrazy i wyświetli tylko te z interesującą nas licencją.
W sieci możemy też znaleźć serwisy, z których będziemy mogli za darmo pobrać fotografie w wysokiej rozdzielczości do użytku komercyjnego. Jednym z nich jest pixabay.
Na stronie, poprzez wpisanie frazy w wyszukiwarkę filtrujemy zdjęcia z interesującego tematu. Po znalezieniu tego najbardziej nam odpowiadającego, pobieramy obraz w interesującej nas rozdzielczości. Przy każdej fotografii określone są zasady użytkowania.
Inne przykładowe strony oferujące darmowe pliki graficzne: