Jak odczytać klucz Windows?

Klucz licencyjny zainstalowanego na naszym komputerze systemu zazwyczaj, w formie naklejki, umieszczony jest z boku obudowy komputera (komputer stacjonarny) lub na spodzie (laptop). Zastosowana naklejka ma świadczyć o tym, że kopia naszego systemu jest oryginalna, ale nadrukowany na niej klucz będzie również niezbędny w momencie, kiedy będziemy chcieli zainstalować nasz system od nowa.

 

win7.sticker

Niestety, jak to z naklejkami bywa, szczególnie tymi umieszczonymi na spodzie laptopów, wycierają się w czasie codziennego używania sprzętu. Wystarczy, że nieczytelne staną się jeden, dwa znaki wchodzące w skład klucza i możemy mieć problem z jego prawidłowym odtworzeniem.

Jeszcze większy problem mogą stanowić klucze licencyjne pakietu MS Office, który ostatnio instalowaliśmy np. 2 – 3 lata temu, a dzisiaj chcąc go ponownie zainstalować na naszym świeżo postawionym systemie, za żadne skarby nie możemy sobie przypomnieć, gdzie przechowujemy potrzebny do tego klucz.

I tutaj pomocny będzie malutki i bardzo prosty programik  Keyfinder. Program w wersji podstawowej jest darmowy i z powodzeniem powinien pozwolić nam na odzyskanie utraconych kluczy.

Program wystarczy uruchomić, a od razu wyświetli nasz klucz systemowy.

keyf

W oknie po lewej stronie będzie widniała też wersja naszego Office’a. Wybierając ją również odczytamy klucz naszego pakietu biurowego.

Odczytane klucze możemy wydrukować wybierając File → Print.

Uwaga! Oczywiście program odnajdzie nam klucze programów, które mamy w systemie aktualnie zainstalowane. Więc powinniśmy je zabezpieczyć (zapisać) przed ewentualnym formatowaniem.


 

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij