Jak przenieść się w czasie?

Zapewne część, szczególnie młodych odbiorców Internetu, zastanawia się jak wyglądały strony www “w erze dinozaurów”, czyli na przykład w latach 90-tych XX wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się o tym przekonać.

Instytucja Internet Archive zajmuje się gromadzeniem wszelkiego rodzaju multimediów, takich, jak np. filmy, programy TV, nagrania dźwiękowe,  książki, oprogramowanie, a także strony www. W jej zbiorach znajdują się,  niewyobrażalne wręcz dla zwykłego śmiertelnika ilości materiałów. Gdy piszę ten tekst, na stronie widnieje informacja o zgromadzeniu 452 miliardów samych stron internetowych. Zarchiwizowane przez Internet Archive zasoby Internetu możemy przeglądać za darmo w tak zwanej Maszynie Czasu (Wayback Machine), którą znajdziemy TUTAJ.

Możemy tutaj znaleźć strony, które kiedyś odwiedzaliśmy, np stara strona naszej szkoły lub firmy, czy też sprawdzić jak wyglądały kiedyś popularne dzisiaj serwisy.

Obsługa Wayback Machine jest bardzo prosta,  wystarczy w okienku wpisać adres strony www, którą  chcemy odnaleźć i wcisnąć BROWSE HISTORY.

arch_01

 

Zostaniemy przeniesieni do kalendarza, w którym, u góry wybieramy interesujący nas rok, a następnie miesiąc i możliwy dzień, w którym nastąpiła archiwizacja.

 

atch_02

 

W ten prosty sposób możemy podejrzeć, jak na przestrzeni lat zmieniał się Internet i gwarantuję, że nie raz zostaniemy zaskoczeni.

Tak, na przykład, wyglądała w lutym 1997 roku strona popularnego Onetu.

 

arch_03


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij