Jak sprawdzić krój czcionki?

Przeglądając strony internetowe nierzadko wpada nam w oko jakiś ciekawy krój czcionki, czy to umieszczony w treści strony, czy np. użyty w grafice. W jaki sposób sprawdzić jaka to czcionka, by móc ją później wykorzystać we własnym dokumencie lub projekcie graficznym?

Najprostszym sposobem rozpoznania rodzaju czcionki wykorzystanej w treści strony www jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki do przeglądarki. Jedną z ciekawszych wtyczek, którą możemy użyć, jest wtyczka dostępna dla przeglądarek Chrome, Firefox i Safari – Fontface Ninja.

Aby zainstalować wtyczkę w przeglądarce wchodzimy na stronę Fontface Ninja i klikamy na Get it w prawym górnym rogu strony.

Jeżeli używamy przeglądarki od Google, zostaniemy przeniesieni do Chrome Web Store, bezpośrednio do miejsca, skąd możemy jednym przyciskiem dodać wtyczkę do naszej przeglądarki.

Po zainstalowaniu, w prawym, górnym rogu przeglądarki pojawi się ikonka Fontface Ninja. Teraz, gdy będziemy chcieli sprawdzić krój czcionki na wybranej stronie www, wystarczy że klikniemy na ikonkę i najedziemy kursorem na fragment tekstu.

 

 

Ciekawą opcją jest też możliwość wypróbowania danego kroju czcionki z własnym tekstem, który możemy wprowadzić w górnym panelu pojawiającym się po włączeniu wtyczki.

 

Aby sprawdzić krój czcionki użytej w grafice, możemy skorzystać z jednego  z serwisów online, które udostępniają taką możliwość. Jednym z najbardziej popularnych jest WhatTheFont. Po wejściu na stronę wybieramy opcję Wybierz plik i wskazujemy naszą grafikę z czcionką. Zazwyczaj po krótkiej analizie dostaniemy kilka propozycji zbliżonych krojów czcionek.

 

Inne tego typu serwisy to np. Identifont, What Font Is , Font Matcherator.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij