Jak zmniejszyć zdjęcie, aby nie stracić na jakości?

Artykuł partnera

Planujesz publikację zdjęć w internecie? Potrzebujesz plików o określonych parametrach, lecz boisz się, że po konwersji jakość obrazu spadnie? Mamy dla ciebie kilka sposobów na to, jak osiągnąć ten efekt, bez żadnych strat.

Kompresja stratna lub bezstratna

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, choć najwyższej jakości… nie nadają się do publikacji w internecie. Dlaczego? Ponieważ „ważą” zbyt dużo, spowalniają ładowanie strony lub niemożliwe jest wysłanie ich na serwer.

Dlatego często zmniejsza się rozmiar zdjęć, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych czy stron, blogów, dla których strona wizualna jest jednym z najważniejszych aspektów, a biblioteka mediów zawiera tysiące plików.

Zmniejszanie wielkości zdjęć to proces kompresji. W skrócie polega on na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć ich objętość. Kompresję dzieli się na stratną i bezstratną. W pierwszym przypadku, zmniejszenie rozmiaru odbywa się kosztem jakości, zdjęcie może być nieostre, rozmazane. Ale nie martw się – jest też kompresja bezstratna, która wykorzystuje znacznie lepsze algorytmy. Często zdjęcie przed i po kompresji wygląda tak samo. A jak uzyskać ten efekt?

Jak zmniejszyć zdjęcie?

Sposobów na zmniejszanie rozmiarów, wagi zdjęć jest kilka. Można zmienić ich wielkość (długość jednego z boków), a także jakość przy pomocy kompresji – wtedy zmniejsza się waga pliku. Najczęściej jednak wykorzystuje się obie te metody, zwłaszcza jeśli planujesz opublikować w internecie wiele fotografii.

No dobrze, a jak to zrobić „technicznie”? Przy użyciu jednego z programów, aplikacji. Sprawdź programy do zmniejszania zdjęć na skleppc.pl, gdzie opisane zostały zarówno aplikacje komputerowe, jak i narzędzia dostępne online.

Natomiast jeśli zdjęcia wykonujesz w formacie RAW, niezbędnym krokiem będzie ich konwersja do pliku JPG (tym samym możesz „zaoszczędzić” nawet do 20 MB!). Obsługę plików RAW oferuje m.in. darmowy Photoscape X oraz znacznie bardziej popularny wśród fotografów, lecz płatny Lightroom oraz Photoshop.

Jak zmniejszyć zdjęcie na Facebooka, Instagram?

Swoje zdjęcia publikujesz tylko w mediach społecznościowych? Je również należałoby wcześniej przygotować, ponieważ popularne platformy automatycznie kompresują pliki, i niestety nie jest to kompresja bezstratna. Jeśli chcesz mieć pewność, że zdjęcia po publikacji dalej będą wysokiej jakości, musisz je wcześniej w odpowiedni sposób zmniejszyć.

W przypadku Facebooka najważniejsze jest zachowanie wymaganych wielkości. Gdy chcesz wstawić zdjęcie profilowe, powinno mieć 170 x 170 pikseli. Idealna wielkość zdjęcia w tle to 828 x 315 pikseli. Jeśli chcesz dodać zdjęcie poziome, ustal dla niego wielkość 1200 x 900 pikseli, natomiast pionowe – 640 x 960 pikseli. Oczywiście, aby uzyskać te wielkości, użyj programu do zmniejszania zdjęć.

Z Instagramem jest nieco prościej, trzeba jedynie tak wykadrować zdjęcia, aby zachować jeden z określonych przez Instagram wymiarów. Może to być kwadrat 1080 x 1080 (1:1), zdjęcie pionowe 1080 x 1350 (4:5) lub zdjęcie poziomie 1080 x 566 (16:9). Dla Insta Stories prawidłowy format to zdjęcia pionowe o wielkości 1080 x 1920.


Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij