Artykuł partnera
Planujesz publikację zdjęć w internecie? Potrzebujesz plików o określonych parametrach, lecz boisz się, że po konwersji jakość obrazu spadnie? Mamy dla ciebie kilka sposobów na to, jak osiągnąć ten efekt, bez żadnych strat.
Kompresja stratna lub bezstratna
Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, choć najwyższej jakości… nie nadają się do publikacji w internecie. Dlaczego? Ponieważ „ważą” zbyt dużo, spowalniają ładowanie strony lub niemożliwe jest wysłanie ich na serwer.
Dlatego często zmniejsza się rozmiar zdjęć, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych czy stron, blogów, dla których strona wizualna jest jednym z najważniejszych aspektów, a biblioteka mediów zawiera tysiące plików.
Zmniejszanie wielkości zdjęć to proces kompresji. W skrócie polega on na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć ich objętość. Kompresję dzieli się na stratną i bezstratną. W pierwszym przypadku, zmniejszenie rozmiaru odbywa się kosztem jakości, zdjęcie może być nieostre, rozmazane. Ale nie martw się – jest też kompresja bezstratna, która wykorzystuje znacznie lepsze algorytmy. Często zdjęcie przed i po kompresji wygląda tak samo. A jak uzyskać ten efekt?
Jak zmniejszyć zdjęcie?
Sposobów na zmniejszanie rozmiarów, wagi zdjęć jest kilka. Można zmienić ich wielkość (długość jednego z boków), a także jakość przy pomocy kompresji – wtedy zmniejsza się waga pliku. Najczęściej jednak wykorzystuje się obie te metody, zwłaszcza jeśli planujesz opublikować w internecie wiele fotografii.
No dobrze, a jak to zrobić „technicznie”? Przy użyciu jednego z programów, aplikacji. Sprawdź programy do zmniejszania zdjęć na skleppc.pl, gdzie opisane zostały zarówno aplikacje komputerowe, jak i narzędzia dostępne online.
Natomiast jeśli zdjęcia wykonujesz w formacie RAW, niezbędnym krokiem będzie ich konwersja do pliku JPG (tym samym możesz „zaoszczędzić” nawet do 20 MB!). Obsługę plików RAW oferuje m.in. darmowy Photoscape X oraz znacznie bardziej popularny wśród fotografów, lecz płatny Lightroom oraz Photoshop.
Jak zmniejszyć zdjęcie na Facebooka, Instagram?
Swoje zdjęcia publikujesz tylko w mediach społecznościowych? Je również należałoby wcześniej przygotować, ponieważ popularne platformy automatycznie kompresują pliki, i niestety nie jest to kompresja bezstratna. Jeśli chcesz mieć pewność, że zdjęcia po publikacji dalej będą wysokiej jakości, musisz je wcześniej w odpowiedni sposób zmniejszyć.
W przypadku Facebooka najważniejsze jest zachowanie wymaganych wielkości. Gdy chcesz wstawić zdjęcie profilowe, powinno mieć 170 x 170 pikseli. Idealna wielkość zdjęcia w tle to 828 x 315 pikseli. Jeśli chcesz dodać zdjęcie poziome, ustal dla niego wielkość 1200 x 900 pikseli, natomiast pionowe – 640 x 960 pikseli. Oczywiście, aby uzyskać te wielkości, użyj programu do zmniejszania zdjęć.
Z Instagramem jest nieco prościej, trzeba jedynie tak wykadrować zdjęcia, aby zachować jeden z określonych przez Instagram wymiarów. Może to być kwadrat 1080 x 1080 (1:1), zdjęcie pionowe 1080 x 1350 (4:5) lub zdjęcie poziomie 1080 x 566 (16:9). Dla Insta Stories prawidłowy format to zdjęcia pionowe o wielkości 1080 x 1920.