Jak zrobić proste logo w PhotoScape?

Ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć firmę, która nie posiada własnego logo. Na co dzień widujemy i rozpoznajemy dziesiątki prostych obrazków firm, instytucji, portali, stron internetowych, blogów itp. Może więc warto stworzyć własny, rozpoznawalny znak, szczególnie, że cały proces możemy bardzo uprościć i jeszcze przy tym nieźle się bawić.

Aby było jak najprościej, do pracy użyjemy darmowy program PhotoScape, który możemy pobrać np. TUTAJ. Na początku użyjemy jednak windowsowego Paita, aby stworzyć tło, podkład, na którym będziemy pracować. Uruchamiamy Paita i w zakładce Narzędzia główne, grupie Obraz, klikamy na ikonę Zmień rozmiar. Wyświetli się okno Zmiana rozmiaru i pochylenie, w którym wybieramy jednostkę – piksele, a następnie wpisujemy wartość. W naszym przypadku będzie to 2000 pikseli. Może być mniej. Należy jednak pamiętać, że zawsze łatwiej jest obrazek później pomniejszyć, nie tracąc na jego wartości, niż powiększyć  i otrzymać gorszą jakość.

 

Utworzony, pusty obrazek zapisujemy i zamykamy Painta. 

Teraz otwieramy PhotoScape, przechodzimy do zakładki Edytor i otwieramy wcześniej utworzony plik. Na początek przyjrzyjmy się narzędziom w lewym dolnym rogu ekrany. Przechodzimy do zakładki Obiekt, gdzie będziemy mogli wybrać główną grafikę naszego logo. Jako, że ma być prosto nie będziemy jej tworzyć od podstaw, tylko skorzystamy z czegoś gotowego. Możemy użyć znalezionego w sieci obrazka (uwaga na prawa autorskie), wykorzystać obiekt taki, jak wielokąt, koło, itp. lub wyszukać coś odpowiedniego w symbolach. Na potrzeby tej prezentacji skorzystamy z tej ostatniej opcji. 

 

 

Klikamy na ikonę symbole i wybieramy Webdings. Następnie odnajdujemy obrazek przedstawiający projektor filmowy. Zaznaczamy, wybieramy kolor na ciemnoszary i klikamy na OK.

 

 

Chwytając za jeden z rogów grafiki, rozciągamy ją do odpowiedniego rozmiaru. Zawsze później będziemy mogli oczywiście dokładnie dopasować wielkość, wystarczy, że klikniemy na naszą grafikę. 

 

Wracamy do zakładki Obiekt i wybieramy ikonę wielokąta. Chcemy narysować trójkąt, więc zaznaczamy 3 kąty. 

 

 

We właściwościach wybieramy kolor obiektu przypominający jasne światło i zaznaczamy Wypełnienie. Trójkąt obracamy chwytając za punkt obrotu i ustawiamy go tak, by przypominał smugę światła, która wydobywa się z projektora.

 

 

Teraz klikamy na ikonę Tekst i w okienku wpisujemy nasz tekst, wybieramy czcionkę i kolor. Na koniec zatwierdzamy OK.

 

 

Następnie dopasowujemy tekst by mieścił się w trójkącie.

 

Ponownie klikamy na ikonę tekstu i dodajemy następny człon. Jak poprzednio wybieramy czcionkę i kolor. Dla kontrastu wybierzemy inne właściwości.

 

 

Na koniec możemy jeszcze ustawić ostatni człon tekstu pod kątem. I nasze logo jest gotowe. Zapisujemy je jako plik PNG.

 

Polecam pobawić się z różnymi kształtami, obiektami i tekstem w programie PhotoScape. Łącząc różne elementy sami możemy osiągnąć ciekawe efekty, a stworzone logo wykorzystać np. na blogu czy swoim koncie w mediach społecznościowych.


 

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij