Kapryśne dyski zewnętrzne

Za całkiem rozsądną cenę możemy dzisiaj kupić dysk zewnętrzny o sporej pojemności, który pomieści naszą kolekcję zdjęć, filmów czy też posłuży jako archiwum dokumentów, zwalniając tym samym miejsce na dysku w komputerze. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie.

Jednak chyba każdy spotkał się z problemem, że nie zawsze i nie na każdym komputerze nasz dysk uruchamia się bezproblemowo. Co jest tego przyczyną?

Otóż popularne 2,5 calowe dyski zewnętrzne podłączane są do komputera za pomocą portu USB. Urządzenia te nie posiadają dodatkowego zasilacza, a całą energię potrzebną do pracy czerpią właśnie z tego portu. Teoretycznie standard USB 3.0 pozwala na pobranie 900 mA, zaś 2.0 niewiele ponad 500 mA. Największa ilość energii potrzebna jest podczas startu dysku i jest to często ponad 500 mA, więc nie zawsze płyta główna potrafi przekazać dokładnie potrzebną ilość energii do rozruchu.

hard disk isolated on a white background

Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpinanie naszego dysku do gniazd znajdujących się z tyłu obudowy. Są one przylutowane do płyty głównej i nie występują na nich straty napięcia, tak jak w gniazdach na przednim panelu, które podłączone są do płyty za pomocą cienkich przewodów. Tak więc, jeżeli na komputerze u znajomego lub w pracy nasz dysk nie reaguje podłączony do przedniego gniazda,  nie znaczy to od razu, że uszkodził się podczas transportu. Wypróbujmy gniazda na tylnym panelu.

Problemy mogą stwarzać też zbyt długie kable za pomocą których podłączamy dysk. Przy dłuższym kablu występują większe straty napięcia, a w tym wypadku nawet drobna różnica może mieć znaczenie. Rozwiązaniem na dostarczenie odpowiedniego napięcia może być też zakup specjalnego kabla posiadającego dwa wtyki USB. Jeden przesyła dane i energię, drugi służy tylko do zasilania dysku. Dzięki temu prąd potrzebny do pracy dysku pobierany jest jednocześnie z dwóch portów.

startech-do-dysku-twardego-usb2habmy6


 

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij