zajęte miejsce na dysku

Które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku?

Producenci oferują nam coraz większe pojemności dysków, które możemy wykorzystać na nasze dokumenty, zdjęcia, filmy czy aplikacje. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zwracać uwagi, co zalega na używanych przez nas nośnikach. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, które z plików zajmują najwięcej miejsca i zastanowić się, czy na pewno są nam jeszcze potrzebne.

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku, możemy skorzystać z prostego, niewielkiego programu WinDirStat. Program za darmo możemy pobrać ze strony producenta – TUTAJ.

Po uruchomieniu programu wyświetli się okno z listą aktualnie podpiętych do komputera nośników  (dysków, pendriveów, kart pamięci). Możemy tutaj wybrać, który z nośników chcemy sprawdzić lub pozostawić opcjonalnie wszystkie. Po wciśnięciu OK program rozpocznie skanowanie. Jego czas trwania będzie zależny od wydajności podzespołów naszego komputera, ale głównie od wielkości zapełnienia dysków.

 

Po zakończeniu skanowania zobaczymy główne okno programu. W górnej części znajduje się rozwijana lista plików wraz z ich danymi, wśród których znajdziemy najważniejszą dla nas informację  czyli wielkość pliku. Poniżej kolorowe prostokąty odwzorowują strukturę plików na dysku. W tym miejscu bez problemu odnajdziemy pliki zajmujące najwięcej miejsca. Wystarczy kliknąć na wybrany prostokąt, by dotrzeć do konkretnego pliku.

 

Wywołując menu kontekstowe, poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy, na danym pliku możemy przeprowadzić na nim dodatkowe operacje.

 

Po zastosowaniu prawego przycisku myszy w górnym oknie również otrzymujemy możliwość przeprowadzenia pewnych czynności na plikach, takich jak np. kopiowanie ścieżki, podejrzenie właściwości, czy wreszcie usunięcie. Przy tej ostatniej operacji powinniśmy oczywiście mieć pewność, że pozbywamy się zbędnego dla nas pliku.


 

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij