Niechciany indeks dolny podczas pracy z Wordem

MS Word, podobnie jak inne programy, wykorzystuje skróty klawiaturowe domyślnie ustawione przez producenta. Oczywiście samo wykorzystywanie i stosowanie skrótów jest jak najbardziej wskazane, pozwala uprościć i przyśpieszyć pracę z programem. Czasami jednak w aplikacjach niektóre skróty domyślne potrafią wręcz irytować. Przykładem tutaj może być skrót Worda prawy ALT + D odpowiedzialny za automatyczne wstawianie przypisu dolnego.

Chyba każdy pracujący z Wordem miał przygodę z pojawieniem się nagle przypisu dolnego, którego tak naprawdę nie potrzebował. Jak wspomniałem wyżej, jest to zasługa wciśnięcia prawego Alt +D. Problem z tym skrótem jest taki, że prawego przycisku Alt używamy do wstawiania polskich znaków, natomiast przycisk z literą D znajduje się  w sąsiedztwie takich przycisków, jak S, X, C, E, z których w kombinacji z Altem wpisujemy ś, ź, ć, ę. Nietrudno więc o przypadkowe wciśnięcie Alt + D i wstawienie niechcianego przypisu dolnego.

Jak pozbyć się skrótu lub zmienić na inny pokażę na przykładzie Worda 2010.

Otwieramy Worda i na pasku narzędzi Szybki dostęp klikamy prawym przyciskiem myszy. Z rozwiniętego menu wybieramy zakładkę Dostosuj Wstążkę.

skr_1

 

W otwartym oknie, na samym dole, przy zapisie Skróty klawiaturowe klikamy na przycisk Dostosuj.

skr_2

 

W kolejnej karcie w okienku Kategorie wybieramy Karta Odwołania i okienku Polecenia – InsertEndnoteNow. W dolnym okienku Bieżące klawisze  pojawi się nasz skrót, wybieramy go i klikamy na Usuń. Jeżeli często korzystamy z przypisów dolnych i chcemy mieć możliwość ich szybkiego wstawiania za pomocą skrótu, możemy w okienku Naciśnij nowy klawisz skrótu zdefiniować inną kombinację klawiszy.

skr_3


 

1 komentarz do “Niechciany indeks dolny podczas pracy z Wordem”

  1. Witam, wlasnie dodalem ta strone do moich ulubionych, ma potencjal, ale musze ci powiedziec, ze jest slabo widoczna w wyszukiwarkach. Zasluguje na wiekszy ruch. Jest rzecz ktora ci sie na pewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbednik dla kazdego webmastera

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij