Problem z wpisywaniem polskich znaków

Chyba każdemu przynajmniej raz zdarzyło się podczas pisania na klawiaturze ze zdziwieniem stwierdzić, że na ekranie nie pojawiają się znaki, które tak naprawdę wciskamy. Dotyczy to liter z i y oraz polskich znaków wprowadzanych z wciśniętym klawiszem „alt”. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest prosta: niechcący wcisnęliśmy skrót klawiaturowy „ctrl + shift”, dwa klawisze, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, więc o przypadkowe wciśnięcie bardzo łatwo. Wciśnięcie „ctrl + shift” spowodowało przełączenie z układu klawiatury z „Polski (programisty)” na układ „Polski (214)”. Układ klawiatury „Polski(214)” jest układem tzw. klawiatury maszynistki, wyróżnia się zamienionymi znakami (Y – Z) oraz klawiszami zawierającymi polskie znaki z „ogonkami”. Jest on dzisiaj praktycznie nieużywany, a klawiatury z takim układem są niespotykane.

KLAW.214

Aby powrócić do „jedynego słusznego” układu klawiatury, a tym samym przywrócić poprawne wprowadzanie znaków, wystarczy ponownie wcisnąć skrót „ctrl + shift”.

Możemy też na przyszłość pozbyć się problemu przypadkowej zmiany układu klawiatury. W tym celu najeżdżamy kursorem myszy na małą ikonkę klawiatury Przechwytywanie znajdującą się po prawej stronie paska narzędzi, wciskamy prawy przycisk myszy i wybieramy z menu opcję USTAWIENIA. W wyświetlonym oknie zaznaczamy POLSKI (214) i usuwamy z listy przyciskiem USUŃ.

usuwanie polski214

Jeżeli z jakiś powodów chcemy zachować opcję z układem POLSKI (214), a jednocześnie pozbyć się niechcianego skrótu, wówczas przechodzimy do zakładki ZAAWANSOWANE USTAWIENIE KLAWISZY i wciskamy przycisk ZMIEŃ SEKWENCJĘ KLAWISZY.

zmień sekwencję klawiszy

W otwartym oknie zaznaczamy opcję NIEPRZYPISANE i potwierdzamy przyciskiem OK.

nieprzepisane
Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij