Przyspieszanie startu Windows

Pisałem niedawno, przy okazji czyszczenia systemu, na temat programu CCleaner, za pomocą którego możemy między innymi ograniczyć ilość programów uruchamianych przy starcie systemu. Tę czynność możemy również wykonać bez użycia dodatkowych aplikacji.

Każdy producent programu uważa, że jego produkt jest najważniejszy i to, że będzie uruchamiał się wraz ze startem naszego komputera, jest po prostu niezbędne. Niektórzy informują nas o tym podczas instalacji, inni dodają swoje aplikacje do autostartu całkowicie bez naszej wiedzy. Dzięki tym praktykom, czas po którym będziemy mogli zacząć korzystać z komputera znacznie się wydłuża.

Aby ograniczyć ilość uruchamianych “na dzień dobry” programów wciskamy kombinację klawiszy Windows (klawisz z logo windowsa) + R. W okienku Uruchamianie, które nam się wyświetli, wpisujemy polecenie msconfig.

start_01

Zatwierdzamy klawiszem OK.

Możemy też wcisnąć przycisk Start w oknie wyszukiwania wpisać konfiguracja systemu.

start_02,1

 

Po wybrani z listy wyszukiwania Konfiguracji systemu zostanie wyświetlone okno aplikacji, w którym przechodzimy do zakładki Uruchamianie. W tym momencie dostaliśmy się do listy wszystkich programów uruchamianych z systemem. Programy, przy których widnieją ptaszki, to programy aktywne, które możemy wyłączyć przez ich odznaczenie i zatwierdzenie całej operacji przyciskiem OK.

start_02

Oczywiście odznaczenie w tym  miejscu jakiegoś programu nie spowoduje, że nie będziemy mogli z niego korzystać. Będzie on w dalszym ciągu w pełni funkcjonalny, nie zostaną usunięte żadne jego pliki, ani nie zostanie odinstalowany.

Uwaga! Przy odznaczaniu programów radziłbym pewną ostrożność. Spokojnie możemy odznaczyć wpisy programów, które sami instalowaliśmy i kojarzymy do czego służą (za wyjątkiem może antywirusa, dla którego lepiej, żeby startował z systemem). Radzę pozostawić natomiast wpisy ze ścieżką C:\Windows\system.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij