Telewizory OLED – czym się wyróżniają?

Materiał zewnętrzny

Technologia OLED pozwala na osiągnięcie wyjątkowego kontrastu i wierne odwzorowanie barw na ekranie. Jest ceniona zarówno przez amatorów sztuki filmowej odbieranej z własnej kanapy, jak i przez profesjonalistów. Jak każde rozwiązanie, OLED ma także pewne wady. Zobacz, czego możesz się spodziewać po telewizorach OLED.

Czym jest technologia OLED?

Producenci RTV co rusz opracowują nowe rozwiązania techniczne, aby zapewnić użytkownikom swoich produktów niezapomniane wrażenia wizualne. Dotyczy to zarówno sprzętu komputerowego, jak i TV. OLED 4K kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnością i wyjątkową jakością obrazu. Jak działa ta technologia?

OLED, czyli organic light-emitting diode to rodzaj diody elektroluminescencyjnej, którą wytwarza się na bazie składników organicznych. To właśnie tego rodzaju diody stosuje się do produkcji wyświetlaczy telewizorów, a także urządzeń mobilnych. Warstwa umieszczonych na płytce bazowej diod (pikseli) w trzech bądź czterech kolorach stanowi źródło światła. Widzialnym efektem jest precyzyjne odwzorowanie danego obrazu na wyświetlaczu.

Modele zaprojektowane z wykorzystaniem tej technologii znajdziesz na stronie https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/oled.html. Telewizory OLED 4K najczęściej porównywane są z modelami opartymi na technologii LED i stanowią dla nich sporą konkurencję. Zobacz, jakie zalety decydują o przewadze OLED nad innymi typami wyświetlaczy, a także co można zarzucić temu rozwiązaniu.

Zalety telewizorów OLED

Wyświetlacze wyprodukowane na bazie związków organicznych samodzielnie emitują światło i, w przeciwieństwie do modeli LED, nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Telewizor OLED wyświetla obraz wysokiej jakości, doskonale odwzorowując kolory, zachowując głębię czerni i wysoki współczynnik kontrastu (1 000 000:1). Przekonasz się, że kontrast obrazu wyświetlanego dzięki diodom OLED jest praktycznie nieskończony.

Technologia OLED umożliwia zakrzywienie ekranu i stworzenie nietypowego telewizora. Rezultatem będzie uzyskanie efektu przestrzenności, która podnosi jakość filmowego seansu. Kolejna zaleta to szeroki kąt widzenia – obraz jest doskonale widoczny nawet jeśli patrzysz na ekran pod kątem.

Nie istnieje inny typ matrycy, który byłby w stanie zagwarantować takie parametry wyświetlania. To dlatego tego typu ekrany znajdują także profesjonalne zastosowanie. Bywają używane w studiach filmowych jako monitory referencyjne. Jak widzisz, OLED to rozwiązanie najwyższej klasy, cenione przez specjalistów.

Wady telewizorów OLED

Choć sprzęt RTV oparty na technologii OLED jest doskonałej jakości i zachwyca możliwościami, ma kilka wad. Jeśli przejrzysz ofertę sklepu, z pewnością rzuci Ci się w oczy niewielka różnorodność rozmiarów. Rzeczywiście, produkowane są w większości telewizory OLED o przekątnej ekranu 55″ i 65″. Trudno znaleźć większe modele, zaś małe praktycznie nie występują. Jeśli więc szukasz mniejszego odbiornika, będziesz musiał zrezygnować z zalet OLED. Telewizor tego typu ma zdecydowanie wyższą cenę. Niestety, za najwyższą jakość trzeba nieco zapłacić.

Niektórzy zauważają, że choć odwzorowanie czerni jest w przypadku modeli OLED doskonałe, problemem może być jasność. Okazuje się, że w słoneczny dzień ciemne sceny filmu prezentują się gorzej. Dodatkowo w takich sytuacjach nieco przeszkadza przypominająca lustro powłoka ekranu, która odbija światło.


Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij