Twarda spacja czyli sposób na “sierotki”

Prosta, jednak bardzo przydatna porada dotycząca pracy w edytorze tekstu Word.

Praktycznie w każdym dokumencie występuje problem pozostających na końcu wiersza jednoliterowych spójników i przyimków (i, u, w, a). Przyjęło się, że te tak zwane “sierotki” lub “wiszące spójniki” przenosimy do następnego wiersza.

Najczęściej stosowaną metodą jest wymuszenie przeniesienia “sierotki” w dół poprzez użycie kilku spacji, aż do uzyskania pożądanego efektu. Problem z tym sposobem jest jednak taki, że podczas próby późniejszego formatowania dokumentu,  np. dodania lub wycięcia części tekstu, grupa spacji  przenosi się w inne miejsce i tworzy lukę w tekście.

Bardziej pożądaną w tym  momencie metodą będzie użycie tzw. twardej spacji. Polega ona na tym, że ustawiamy kursor za naszą “sierotką” i wciskamy kombinację klawiszy ctrl+shift+spacja.

 

spacja_02

 

Osamotniony znak zostanie przeniesiony do następnego wiersza.

 

spacja_03


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij