Windows 10 – powrót do poprzedniego systemu

Windows 10 ujrzał światło dzienne już jakiś czas temu i codziennie zwiększa grono swoich użytkowników. Co ciekawe, nie zawsze są to użytkownicy świadomi. Bardzo nachalne wymuszanie przez Microsoft przejście na “10” sprawia, że niektórzy aktualizują swoje ulubione (czasami przez zasiedzenie) wersje systemu do nowej nie zdając sobie z tego sprawy.

Miałem ostatnio sytuację w pracy, że osoba używająca do tej pory Windowsa 7, zaczynając rano pracę,  ze zgrozą stwierdziła, że to nie jest jej komputer 🙂 . Gdy już wyszła z szoku, okazało się, że owszem zatwierdzała jakąś aktualizację, ale myślała, że tak trzeba, bo zwykle wszystkie aktualizacje zatwierdzała. I prawdę mówiąc nie ma się co dziwić, że ludzie, którzy obsługują na co dzień w pracy jeden, dwa programy np. księgowe, a w wolnych chwilach przeglądają Onet czy WP, dali się “złapać” na aktualizację do “10”.

No, ale Microsoft nie jest wcale aż taki zły i zostawił nam furtkę umożliwiającą powrót na stare śmieci. Wykonanie downgrade wcale nie jest takie trudne.

Wciskamy przycisk Start i odszukujemy zakładkę Ustawienia.

powr_01

 

Zostanie otwarte okno, w którym wybieramy Aktualizacja i zabezpieczenia.

powr_02

 

W kolejnym oknie, w punkcie Wróć do systemu Windows (7, 8, 8.1) wciskamy przycisk Rozpocznij i…

powr_03

i to już właściwie wszystko. Po drodze zostaniemy jeszcze zapytani dlaczego nie pokochaliśmy nowego Windowsa – wybieramy dowolną odpowiedź i czekamy niecierpliwie 🙄 , aż naszym oczom ukaże się nasz stary pulpit.

Niestety, aby skorzystać z tej opcji powrotu do poprzedniego systemu musimy spełnić trzy warunki:

  1. Windows 10 musi być zainstalowany jako aktualizacja, a nie na czysto po sformatowaniu poprzedniego systemu.
  2. Musimy zachować katalog Windows.old, który powstał po aktualizacji. W nim przechowane są pliki naszego staruszka.
  3. Na powrót mamy 30 dni od przeprowadzenia aktualizacji. Po tym czasie pozostaje ewentualny format i instalowanie poprzedniego systemu od nowa.

Mam nadzieję, że tekst ten nie zostanie odebrany, jako “Windows 10 jest zły”. Sam używam najnowszego produktu Microsoftu na dwóch komputerach w domu i, pomimo, że nie wszystko jest idealne, raczej przy nim zostanę. To, jakiego systemu używamy, na jakim chcemy pracować, to już nasza indywidualna sprawa i nasz wybór. Jedni przywiązują do tego większą wagę, innym jest to całkowicie obojętne, ponieważ dla nich komputer to np. przeglądarka internetowa. Dlatego na pytanie, czy aktualizować system do “10” każdy musi odpowiedzieć sobie sam.


 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij