Windows 10 – szybka zmiana nazwy wszystkich plików w folderze bez dodatkowych programów

Na swoich komputerach przechowujemy wiele plików tekstowych (biurowych), zdjęć, nagrań video i innych. Nierzadko nie mamy czasu, aby je uporządkować i ujednolicić nazwy, zmieniając każdą z nich osobno. Pracując w Windows 10 możemy w bardzo prosty i szybki sposób zamienić np. domyślne nazwy fotek, które przypisał im aparat na takie, które będą daną grupę zdjęć w jakiś sposób opisywać.

Aby to zrobić otwieramy folder z plikami, których nazwy chcemy ujednolicić. W naszym przypadku będzie to właśnie folder ze zdjęciami. Zaznaczamy pliki, których nazwę chcemy zmienić. Jeżeli chcemy zaznaczyć wszystkie możemy kliknąć w puste pole w folderze, a następnie użyć skrótu klawiszowego CTRL + A.

Następnie wybieramy zdjęcie, które ma być wyświetlane w folderze jako pierwsze, w tym przypadku będzie to po prostu pierwsza fotka. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy opcję Zmień nazwę.

Pod wybraną fotką pojawi się możliwość zmiany nazwy. Zostało już tylko skorzystać z tej opcji i zatwierdzić cała operację  klawiszem Enter. Nazwy wszystkich zaznaczonych fotek zostaną zmienione na tą wpisaną, jednocześnie zostanie dodana numeracja poszczególnych plików. Myślę, że tak opisane zdjęcia wyglądają zdecydowanie lepiej niż te z domyślnie dodanymi przez aparat numerami. Jednocześnie łatwiej będzie nam je w przyszłości odszukać i organizować.


Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij